Tiskové zprávy

Na seniorov útočí ransomware, mladších ohrozujú podvody na TikToku

Prieskum Avastu ukazuje, že Slováci rôzneho veku čelia rôznym kybernetickým hrozbám

Prieskum Avastu ukazuje, že Slováci rôzneho veku čelia rôznym kybernetickým hrozbám


Praha, 23. novembra 2021 – Nový prieskum Avastu (LSE: AVST), globálneho lídra v oblasti digitálneho zabezpečenia a ochrany súkromia, ukázal, že staršie a mladšie generácie ohrozujú rozdielne online hrozby podľa toho, aké zariadenia používajú na prístup na internet.

Prieskum, ktorý vznikol v spolupráci s výskumnou agentúrou YouGov, ukazuje, že väčšina ľudí vo veku 55-64 rokov (59 %) a starších ako 65 rokov (61 %) používa na pripojenie na internet stolný počítač alebo notebook. Kvôli tomu sa môžu častejšie stretnúť s ransomwarovými útokmi, podvodmi s technickou podporou, spywarom alebo trojanmi a botnetmi, ktoré si môžu omylom či nevedomky stiahnuť alebo ich spustiť prostredníctvom odkazov v e-mailoch alebo na škodlivých webových stránkach. Oproti tomu mladá generácia používa na prehliadanie internetu najmä chytré telefóny (vo vekovej skupine 18-24 rokov ide o 82 %, v skupine 25-34 rokov o 90 % a v skupine 35-44 rokov o 88 %). Častejšie sa tak stávajú terčmi hrozieb ako sú adware, mobilné bankové trojany, downloadery, podvodné SMS kampane FluBot rozširujúce malware a podvody na Instagrame a TikToku, ktoré propagujú adwarové alebo fleecewarové aplikácie.

„Kyberzločinci neustále hľadajú nové spôsoby, ako pomocou čoraz viac sofistikovaných podvodov a online hrozieb ukradnúť používateľom dáta, osobné informácie alebo peniaze. Často tiež berú do úvahy to, ako mladšie a staršie generácie používajú svoje rôzne zariadenia, aby útoky správne zacielili a prispôsobili aktuálnym kultúrnym trendom. Kvôli tomu sú ich útoky pre danú skupinu viac relevantné a majú tak väčšiu šancu, že splnia svoj účel,“ vysvetľuje bezpečnostná riaditeľka Avastu Jaya Baloo.

Mladí ľudia si musia dávať pozor na adware a trojanov na sociálnych sieťach

Mladí ľudia vo veku 18-24 rokov internet najčastejšie používajú na počúvanie hudby, rádia, podcastov alebo audiokníh (43 %), udržiavanie kontaktov s rodinou a priateľmi prostredníctvom chatovacích aplikácií (31 %) a na prezeranie sociálnych sietí (30 %). Veková skupina 25-34 rokov používa internet najmä na online bankovníctvo a ďalšie finančné aktivity (37 %), rovnako, ako ľudia medzi 35 a 44 rokmi (46 %).

Na mobilných zariadeniach boli v uplynulom štvrťroku najčastejšou hrozbou adware (59 %), mobilné bankové trójske kone (9,7 %) a downloadery (7,9 %), čo sú škodlivé aplikácie, ktoré zneužívajú techniky sociálneho inžinierstva na to, aby obeť prinútili na stiahnutie ďalších škodlivých alebo inak nežiaducich aplikácií.

Seniori čelia najmä online vydieraniu, e-mailovým podvodom a falošnej technickej podpore

Staršie generácie internet využívajú predovšetkým na online bankovníctvo a iné finančné aktivity (vo vekovej skupine 55-64 rokov ide o 55 %, v skupine 65 a viac rokov o 56 %), nasleduje udržiavanie kontaktu s priateľmi a rodinou pomocou chatovacích aplikácií (v skupine 55 -64 rokov 38 %, v skupine 65 a viac rokov 45 %) a sociálne siete (skupina 55-64 rokov 42 %, skupina 65 a viac rokov 34 %).

„Samozrejme, že aj mladšie generácie sú zraniteľné voči desktopovým hrozbám, pretože používajú stolné počítače ako sekundárny spôsob prístupu k internetu, a naopak aj staršie generácie používajú chytré telefóny. Je však dôležité, aby Slováci chápali rozdiely medzi online hrozbami, ktoré cielia na rôzne zariadenia, a aby o všetkých týchto hrozbách diskutovali v rámci celej rodiny. Len tak budú všetci vedieť, aké hrozby sú práve aktuálne a ako zostať v bezpečí bez ohľadu na to, aké zariadenia používajú,“ vysvetľuje Jaya Baloo. 

„Rôzne generácie môžu na internet pozerať z rôznych pohľadov a mať s ním rôzne skúsenosti, na čo je pri konverzácii o online bezpečnosti dobré myslieť. Najjednoduchším pravidlom, či už na prezeranie internetu používate stolný počítač, notebook alebo smartfón je, že ak vám niečo pripadá zlé alebo podozrivé, nepokračujte v tom. Neklikajte na odkaz v e-maile, SMS správe, reklame alebo na webovej stránke, nezadávajte svoje osobné alebo platobné údaje a nič nesťahujte. Hrozbám je vždy jednoduchšie predchádzať, než riešiť ich následky.“

Podľa údajov z Avast Threat Labs zablokoval Avast každý mesiac v roku 2021 na počítačoch v priemere vyše 1,46 milióna ransomwarových útokov a v období od januára do apríla tohto roku zaznamenal každý mesiac po celom svete 5,9 milióna pokusov o podvod s technickou podporou.

Jaya Baloo tiež dodáva: „Samozrejme by ste mali mať na všetkých zariadeniach silnú digitálnu ochranu, teda nielen na počítačoch, ale aj na smartfónoch, ktoré sú čím ďalej častejšie vystavené rastúcemu počtu mobilných hrozieb. Odporúčam hľadať jedno všeobjímajúce riešenie, ako je napr. Avast Ultimate, ktorý je dostupný až pre desať zariadení a ochráni vás pred rôznymi typmi hrozieb, vrátane ransomwaru, adwaru, malwaru, spywaru a phishingových útokov. Okrem toho zabezpečí vašu sieť firewallom, vďaka čomu sa útočníci nedostanú do vášho počítača ani cez Wi-Fi a internet.“

Viac informácií o produkte Avast Ultimate, ktorý je k dispozícii pre PC, Mac, iOS a Android, nájdete tu: https://www.avast.com/sk-sk/ultimate#pc.

 

O prieskume:

Prieskumu sa zúčastnilo 16 147 online používateľov zo 17 krajín sveta. Pre Avast ho v Argentíne, Austrálii, Brazílii, Českej republike, Francúzsku, Indii, Japonsku, Mexiku, na Novom Zélande, v Rusku, na Slovensku, v Španielsku, Spojených štátoch a Veľkej Británii zhotovila výskumná inštitúcia YouGov, v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku potom výskumná inštitúcia Forsa. V každej krajine prieskum vychádza z reprezentatívnej vzorky viac ako 1 000 respondentov, okrem Rakúska a Švajčiarska, kde Forsa vyspovedala cez 500 osôb v každej krajine. Globálne dáta v tejto správe zahŕňajú výsledky zo všetkých krajín, okrem dát, ktoré ukazujú výsledky podľa vekových skupín či pohlavia, kde nie sú zahrnuté výsledky z nemecky hovoriacich krajín.